هنوز نمیتوان به طور یقین گفت که رشته کنترل و اندازه گیری، ابزار دقیق توسط چه کسی اختراع شد اما ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ، مهندسان روم باستان اولین کسانی بودند که با استفاده از وسایل اندازه گیری ساده و به طور دقیق ، توانستند ارتفاع فونداسیون ساختمان های هرمی شکل خود را اندازه گیری کنند و سنگهای عظیم را انتقال دهند. رومیان همچنین توانسته بودند فلومترهای ابتدایی بسازند و به وسیله ی آن آب را هدایت و توزیع کرده و سرزمینشان را آبیاری کنند.
جنگ جهانی دوم تاثیر به سزایی در پیشرفت سریع و رو به جلوی ابزار دقیق داشت. ظهور عملیاتهای مبتنی بر نرم افزار و پیشرفت تکنولوژی ، این رشته را بیش از هر زمانی تخصصی تر کرد. رشته ابزار دقیق در ایران تا قبل از سال ۱۳۸۵، زیرمجموعه ی رشته برق به حساب می آمد اما بعد از گسترش ابزار دقیق و ارتباط آن با صنایع زیاد ، تصمیم گرفتند تا رشته ای مجزا در صنعت برای آن در نظر بگیرند. مهندسین این حوزه را تحت عنوان مهندس ابزار دقیق و کنترل میشناسند.
 ابزار دقیق

ابزار دقیق چیست؟

ابزار دقیق یک زیرساخت برای سیستم کنترل و اتوماسیون شامل ابزاری مانند فلومتر، فلو کنترلر، کنترلر فشار، پمپ، دتکتور گازی ژنراتور، راکتور آزمایشگاهی و غیره می باشد. که با کمک این ابزار امکان اندازه گیری، انتقال، نمایش، ثبت و کنترل پارامترهای مهم فیزیکی همچون دما، فشار، فلو، سطح مایعات و غیره در پروسه های صنعتی به شکلی دقیق فراهم شده است.
ابزار دقيق را می توان به دو صورت دسته بندی کرد، يكی از نظر نوع عملکرد این ابزار؛ برای مثال ابزاری که عمل کنترل دما یا فشار و رطوبت و یا سطح را بر عهده دارند به كنترلر مشهورند و به همین ترتیب ابزار نمایش این مقادیر که به ایندیکیتور یا نمایشگر معروفند و ابزار انتقال اطلاعات مقادیر به صورت سیگنال های استاندارد که ترانسميتر یا منتقل کننده نامیده می شوند.
ابزار دقیق را همچنين می توان از نظر پارامتری که این ابزار بایستی عملیاتی بر روی آن انجام دهد دسته بندی کرد. برای مثال بخش های ابزار دقیق مربوط به دما نظیر کنترلر دما، ترانسمیتر دما و ترمومتر با نمایشگر دما، ابزار اندازه گیری و کنترل دقیق فشار، فلومتر یا سنجش جریان سیالات و انتقال مقادیر فلو یا کنترل فلو، ابزار سطح سنجی یا اندازه گیری سطح مواد درون مخازن و کنترل دقیق آنها و ابزار سرعت سنجی، ابزار رطوبت سنجی و غیره.

کار ابزار دقیق چیست؟

کار ابزار دقیق به معنای استفاده و عملیاتی کردن ابزارهای دقیق است. این کار شامل استفاده از ابزارهای دقیق برای اندازه‌گیری و مشاهده مقادیر مختلف فیزیکی و شیمیایی می‌شود. هدف اصلی این عملیات، به دست آوردن اطلاعات دقیق و قابل اعتماد از متغیرهای مورد اندازه‌گیری و کنترل آن‌ها است.
مثال‌هایی از کار ابزار دقیق عبارت‌اند از:
استفاده از ترمومترها برای اندازه‌گیری دما در یک فرآیند صنعتی.
استفاده از فشارسنج‌ها برای نظارت بر فشار در یک مخزن گاز.
استفاده از ولت‌مترها و آمپرمترها برای اندازه‌گیری ولتاژ و جریان در یک سیستم الکتریکی.
استفاده از آنالایزرهای شیمیایی برای تحلیل ترکیبات شیمیایی در نمونه‌های آزمایشگاهی.

فیدار تجارت آرشام

مجموعه ما توانست به پشتوانه اعتماد شما و تجارب تجاری به سرعت رشد نموده و خدماتی بی نظیر ارائه دهد. علی رغم تحریم ها و مشکلات پیش رو برای کشور، توانستیم در توسعه زیرساخت های ملی سهیم باشیم و از اینکه به مردم عزیز کشورمان خدمات ارائه میکنیم بسیار خرسندیم. در مجموعه ما می توانید آنالایز و نمایشگر، انواع پوزیشنر و ترانسمیتر، رگولاتور و فلومتر، کالیبراتور و لِوِل سوئیچ ببینید و تهیه کنید و از بابت کیفیت و قیمت مطمئن باشید.
محصولات ابزار دقیق را می توانید به صورت حضوری و آنلاین در مجموعه ما پیدا کنید.
READ  لول سوئیچ ویبریشن چیست؟ به همراه 2 مزیت آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟